منو

افزایش مصرف کلسیم در سالمندان تراکم استخوان را بهبود نمیدهد

nobanner

حدود ۹۹% از کلسیم بدن در دندانها و استخوان ذخیره میشود, که باعث حفظ و عملکرد ساختار آن ها میشود . ۱% باقی مانده به عملکرد عضلات,ارتباطات عصبی,ترشح هورمون و تحرک رگهای خونی کمک میکند.

در کشورهای غربی توصیه میشود که مردان سن ۵۱-۷۰ سال حدود ۱/۰۰۰ میلی گرم کلسیم هر روز از رژیم غذایی دریافت کنند ,که برای زنان حدود ۱۲۰۰ میلی گرم میباشد. برای مردان و زنان ۷۱ ساله و مسن تر مصرف روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم توصیه شده است .

محصولات لبنی مثل شیر ,ماست و پنیر ,رایج ترین منابع طبیعی کلسیم هستند . و در محصولات غیر لبنی مثل ماهی ساردین ,کلم پیچ و بروکلی نیز یافت میشود.

healthy-dairy-products-milk-cheese-yogurt1

با توجه به مطالعات اخیر در دانشگاه اوکند در نیوزلند ,متوسط مصرف کلسیم روزانه در میان افراد مسن در کشورهای غربی حدود ۷۰۰ تا ۹۰۰ میلی گرم شده است .

eldery drink

به این ترتیب بسیاری از سالمندان بدون توصیه پزشک شروع به مصرف مکمل های کلسیم میکنند و اعتقاد دارند که افزایش مصرف کلسیم باعث بهبود تراکم استخوان و کاهش خطر شکستگی در استخوان میشود.

یک بررسی و مطالعه در زنان و مردان ۵۰ ساله از نظر افزایش کلسیم در رژیم غذایی و دریافت مکمل کلسیم انجام دادند و تراکم استخوان مورد ارزیابی قرار گرفت .

آنها دریافتند که زنان و مردانی که میزان کلسیم دریافتی خود را افزایش دادند تنها حدود ۱ تا ۲% تراکم مواد معدنی در استخوانشان افزایش یافت و این مورد باعث کاهش قابل توجهی  در خطر شکستگی و پوکی استخوان نمیشود .

از این تجزیه و تحلیل به این نتیجه رسیدند که افزایش مصرف کلسیم در سالمندان با کاهش خطر شکستگی استخوان در میان افراد مسن در ارتباط نمیباشد و حتی ممکن است با افزایش مصرف کلسیم, آنها در معرض عوارضی چون ابتلا به یبوست,حوادث قلبی و عروقی,سنگهای کلیه و علائم حاد دستگاه گوارش قرار گیرند.

اشتراک گذاری

در خصوص این مطلب نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>