منو

بیماری مردان
بزرگی خوش خیم پروستات

nobanner

بزرگی خوش خیم پروستات از شایع ترین بیماریهای مردان است که با بالا رفتن سن پس از ۴۵ سالگی بروز میکند . هرچه سن بالاتر برود احتمال ابتلا به آن بیشتر میشود به طوری که بعد از ۸۰ سالگی از هر ۱۰ مرد ۹ نفر به این بیماری مبتلا میشوند .

حدود یک چهارم مردان در سن ۵۵ سالگی و حدود ۵۰ درصد در سن ۷۰ سالگی علائم این بیماری را خواهند داشت .

علت اصلی بزرگ شدن پروستات تا کنون ناشناخته است اما هورمون مردانه تستوسترون نقش مهمی در بزرگی و رشد سلولهای سرطانی پروستات دارد . بزرگ شدن پروستات و فشار بر مجرای ابتدایی ادرار که از وسط پروستات عبور میکند موجب انسداد و بسته شدن مجرا شده و اختلال در دفع ادرار را ایجاد میکند. در این بیماری دیواره ی مثانه ضخیم شده و ظرفیت مثانه کاهش می یابد .

علائم بیماری:

کاهش نیرو و قطر جریان ادرار ,تاخیر در دفع ادرار,زور زدن در هنگام دفع ادرار ,احساس عدم تخلیه کامل مثانه و به دنبال آن تکرر و قطره قطره آمدن ادرار و در نهایت بسته شدن مجرا و احتباس ادرار را در پی خواهد داشت .در این حالت مراجعه سریع به بیمارستان به منظور تخلیه ادرار از طریق سوند گذاری داخل مثانه ضروری است .

عدم تخلیه کامل ادرار زمینه را برای رشد میکروب ها مساعد می کنند و موجب تشکیل عفونت و تشکیل سنگ در مثانه میشود. تکرر روزانه و شبانه ادرار و فوریت در ادرار کردن از علائم تحریکی این بیماری هستند .

تشخیص بیماری:

شرح حال دقیق از بیمار,معاینه پروستات ,تصویر برداری و اندازه گیری دقیق پروستات با کمک سونو گرافی,آزمایش خون برای اندازه گیری میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات به نام PSA در تشخیص به موقع این بیماری کمک کننده اند.

درمان:

بیمارانی که علائم خفیف دارند عمدتا نیاز به درمان ندارند و باید بیماری خود را هر ۶ ماه و یا سالی یکبار پیگیری نمایند.

داروهای شل کننده مجرای ادرار که باعث میشوند ادرار به راحتی تخلیه گردد و قرصهایی که باعث کوچک شدن تدریجی پروستات میشوند اثر بسیار خوبی در رفع علائم دارند

در صورتی که بزرگی خوش خیم پروستات باعث احتباس ادراری یا عفونت مکررو نارسایی کلیه و یا تشکیل سنگ مثانه و خونریزی شود درمان جراحی انجام میگیرد.

تغذیه:

اگر میزان کالری دریافتی بالا باشد علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات بیشتر است ,همیشه باید به اندازه کافی غذا مصرف شود و از مصرف غذاهای آماده و پر چرب پرهیز شود. ویتامین ث موجود در سبزیجات مثل فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی و لوبیای سویا اثر حفاظتی روی پروستات دارد.

اشتراک گذاری

در خصوص این مطلب نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>