منو

زردی در نوزادان

nobanner

زردی چیست؟

یک زرد رنگی در پوست و قسمت سفید رنگ چشم است و این نشان میدهد که بیلی روبین خون نوزاد زیاد میباشد. زردی معمولا در ۵ روز اول زندگی نوزاد ظاهر میشود . در بسیاری از نوزادان از همان زمان تولد در بیمارستان آغاز میشود . اغلب نوزادان زردی خفیف دارند و این حالت معمولا یک تا دو هفته بعد از بین میرود , بدون اینکه مشکلی ایجاد کند. اما زردی باید جدی گرفته شود . در موارد نادر اگر سطح بیلی روبین خون بالا رود و درمان نشود میتواند باعث آسیب مغزی شود و به صورت مادام العمر بماند.

چه عاملی باعث زردی میشود؟

زردی به دلیل بیلی روبین زیاد در خون نوزاد به وجود می آید که میخواهد به نحوی از بدن نوزاد دفع شود . بیلی روبین ماده ای است که هنگام تجزیه گلبولهای قرمز قدیمی به وجود می آید و از طریق ادرار و مدفوع از بدن خارج میشود. هنگامی که شما باردار هستید, بیلی روبین بدن جنین از طریق جفت  خارج میشود و بعد از تولد نوزاد باید خودش بیلی روبین را از بدنش دفع کند.

در بیشتر نوزادان این مورد زردی فیزیولوژیک نامیده میشود ,زیرا هنوز بدن نوزاد قادر به دفع خوب و کارامد بیلی روبین از بدنش نمیباشد . این نوع زردی ۲۴ ساعت بعد از تولد ظاهر میشود و تا روز سوم و چهارم بدتر میشود و بعد از یک هفته از بین میرود.

در موارد نادر زردی ممکن است بر اثر موارد دیگر مثل عفونت, مشکل در سیستم گوارش و یا مشکل ناسازگاری RH مادر و نوزاد ایجاد شود .

علائم زردی چیست؟

زرد رنگ شدن پوست و قسمت سفیدی چشم نوزاد . صورت و قفسه سینه ابتدا زرد رنگی  را نشان میدهند و معمولا ۱ تا ۵ روز بعد از تولد ظاهر میشود

به خوبی عمل مکیدن را از سینه مادر انجام نمیدهد و تنبل میشود

بد خلق و عصبی میشود

کمر خود را خم میکند

اگر نوزاد یکی از علائم را داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

چگونه در مان میشود؟

برای اینکه سطح بیلی روبین خون به محدوده طبیعی برسد ,نوزاد را زیر نور فلورسنت قرار میدهند و فتوتراپی نام دارد .پوست نور را جذب میکند که باعث تغییر در بیلی روبین میشود و بهتر از بدن دفع میشود . که درمان معمولا در بیمارستان و گاهی در خانه انجام میشود.

phototherapy

اگر زردی نوزاد مربوط به RH باشد ممکن است به تزریق خون نیاز داشته باشد .

چه کارهایی شما میتوانید انجام دهید؟

شما نقش مهمی را در درمان نوزاد مبتلا به زردی دارید

روزی ۲ بار از نزدیک به پوست نوزاد نگاه کنید که مطمئن شوید رنگ زرد کمتر شده یا از بین رفته باشد ,اگر رنگ پوست نوزاد تیره است میتوانید به سفیدی چشم نگاه کنید

هر آزمایشی که دکتر تجویز کرده حتما انجام دهید و پیگیری کنید

حتما مطمئن شوید که نوزاد به اندازه کافی تغذیه میشود چون دفع مرتب ادرار و مدفوع باعث کاهش بیلی روبین میشود

شیردهی را ۸ تا ۱۲ بار در ۲۴ ساعت انجام دهید

breastfeeding2

اگر از تغذیه کافی نوزاد خود مطمئن نیستید حنما با پزشک یا پرستار مشورت کنید

اشتراک گذاری

در خصوص این مطلب نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>