منو

عدم تحمل لاکتوز شیر در کودکان

nobanner

هنگامی که عدم تحمل لاکتوز دارید ,به این معنی است که بدن شما نمیتواند به میزان کافی آنزیم لاکتاز برای هضم لاکتوز که همان قند طبیعی شیر گاو است را تولید کند . و بنابراین لاکتوز هضم نشده در روده میماند و باعث مشکلات گوارشی میشود.

نوزادانی که زودتر از موعد متولد میشوند گاهی  این آنزیم در بدنشان به میزان کافی تولید نمیشود ,زیرا در سه ماهه آخر بارداری میزان این آنزیم در بدن نوزاد افزایش میابد. عدم تحمل لاکتوز معمولا در سن کودکی و نوجوانی خود را نشان میدهد .

bebebebebebe

علت 

هنوز دلیل اصلی آن در افراد شناخته نشده است . ژنتیک در این مورد میتواند دخیل باشد در  موارد نادر نوزاد با عدم تحمل لاکتوز به دنیا می اید که علائمی مانند اسهال شدید دارد و ممکن است گاهی به مدت ۲ هفته دچار اختلال در تولید آنزیم لاکتاز شود و به اسهال شدید دچار شود.

بعضی از داروها هم میتواند در طولانی مدت باعث کاهش تولید آنزیم لاکتاز شود و برای مدتی فرد دچار علائم عدم تحمل لاکتاز در بدن شود.

علائم

اگر کودک شما دچار عدم تحمل لاکتوز است,اممکن است علائمی مانند اسهال,درد شکمی, نفخ و گاز حدود ۳۰ دقیقه بعد از نوشیدن شیر از سینه مادر یا شیر گاو و مصرف محصولات لبنی مثل ماست و پنیر  نشان دهد .

برخی افراد حساس به لاکتوز, بعد از  مصرف مقدار کمی محصولات لبنی علائمی ندارند ولی برخی دیگر با مصرف خیلی کم محصولات لبنی دچار علائم میشوند.

Stomach-Pain-In-Kids4

آیا حساسیت به لاکتوز شیر یک نوع آلرژی است؟

خیر,آلرژی باعث بروز پاسخ ایمنی در بدن میشود و این مورد سبب ناراحتی گوارشی میشود ولی اگر کودک شما بعد از مصرف شیر علائمی مانند کهیر,خارش و تورم لبها,ابریزش از بینی یا چشم پیدا کرد ممکن است نسبت به یکی از پروتئینهای شیر آلرژی داشته باشد.

اگر در کودک خود علائم ذکر شده را مشاهده کردیدبه پزشک  مراجعه کنید  و از محصولات دیگر مانند سبزیجات سبز برگ,کلم بروکلی,نان غنی شده ,شیر سویا و پرتقال برای چایگزین نمودن کلسیم مورد نیاز کودک استفاده کنید .

 

 

 

 

اشتراک گذاری

در خصوص این مطلب نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>